Dziecko chłonie informacje

Dziecko od najmłodszych lat chłonie informacje „jak gąbka” i bardzo ważne jest to, aby zapewnić dziecku nie tylko dobrą zabawę, ale także dawkę edukacji. Na co warto zwrócić uwagę i jak dobrać gry i zabawy do wieku naszej pociechy?

DSM Dewelopment
http://www.dsm-dewelopment.pl
Nowe domy szeregowe, segmenty i mieszkania.
Osiedle mieszkaniowe na warszawskiej Białołęce.

Często zabiegani i zmęczeni codziennymi obowiązkami rodzice zapominają jak ważne jest to, aby stale sprawować kontrolę nad tym czym zajmuje się dziecko, jakie bajki ogląda, w jakie gry gra. Jest to równie ważne, co np. poznanie przyjaciół naszych pociech. Oczywistym jest, iż każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepszego towarzystwa. Nie należy zatem lekceważyć reszty czasu dziecka, który poświęca na zabawę we własnym zakresie. Bajki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Najczęściej na płytach DVD, opakowaniach, opisach filmu jest podany zakres wiekowy, od którego dozwolone jest oglądanie danego filmu. Warto zwrócić na to uwagę. Często bowiem bajka, która wydaje się odpowiednia zawiera dwuznaczne wypowiedzi czy akty przemocy. Warto również zastanowić się jak nasze dziecko reaguje na takie konteksty wydarzeń. Małe dziecko, które dodatkowo jest bardzo wrażliwe na widok rannego kotka może zareagować panicznym płaczem, nawet jeśli bajka dozwolona jest dla dzieci w każdym wieku. Dobrym rozwiązaniem zatem oraz formą spędzania wolnego czasu z dzieckiem jest po prostu wspólne oglądanie bajek i filmu, dzięki czemu mamy równiez okazję odpowiedzieć na nurtujące nasza pociechę pytania, które zapewne pojawią się w trakcie seansu.

Podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do gier. Starsze dzieci coraz częściej nie wyobrażają sobie dnia bez gry na tablecie czy komputerze. Wówczas warto wybrać wspólnie z dzieckiem taką grę, która nie tylko zapewni mu dobrą zabawę, ale także rozwinie logiczne myślenie, pobudzi kreatywność i wyobraźnię. Oczywiście powinniśmy ograniczyć gry komputerowe na poczet wspólnych zabaw, np. za pomocą gier planszowych. To z pewnością jest lepszą alternatywą spędzania wolnego czasu, niż komputer.
Można również poszukać inspiracji na stronach internetowych, poświęconym wychowaniu dzieci. Świetne okazać mogą się takie zabawy jak tor przeszkód, stworzony wspólnie w którymś z pomieszczeń domu. Do wspólnej zabawy wystarczą także farby oraz ogromny arkusz papieru, na którym będzie można malować stopami lub rączkami.

Warto zapewnić dziecku jak najlepszą zabawę, ale także taką, która pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Nie stosujmy zatem sposobu, który staje się coraz bardziej popularny, czyli wręczeniu dziecku smartfona, aby przestał płakać i sam się sobą zajął.