Zabawa z dzieckiem

Zabawa z dzieckiem to realizacja jego podstawowej potrzeby. To dzięki zabawie dziecko się uczy i poznaje świat. Już od najmłodszych lat dobieramy dziecku zabawki, rozwijające jego umysł i logiczne myślenie. Za przykład posłużyć mogą klasyczne klocki i dopasowywanie ich kształtu do otworów. Im starsze dziecko tym inne, bardziej zaawansowane gry i zabawki.

Adwokat rodzinny z Warszawy Zbigniew Roman

Zabawa to nie tylko zaspokajanie potrzeby dziecka, ale także świetny i zarazem najlepszy sposób na budowanie relacji z dzieckiem. Każdy rodzic powinien codziennie poświęcić swój czas na zabawę z dzieckiem i nie pozwalać na to, aby cały czas dziecko zajmowało się samo sobą. To wówczas przychodzą dziecku niemądre pomysły i głupie formy zabawy.
Najlepszym pomysłem na wspólną zabawą będą integrujące dziecko z rodziną gry. Każda gra ma swoje zasady, ale pamiętajmy, że można bawić się według własnych zasad, a te wymyślane przez dziecko nie tylko budują jego pewność siebie, ale także pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Ponadto świetne sprawdzą się nieśmiertelne zabawy takie jak układanie puzzli, co dodatkowo nauczy dziecko cierpliwości i koncentracji. Kolejne to również gry Memory czy Scrabble oraz zespołowe kalambury czy rebusy.

Równie edukacyjne mogą okazać się gry internetowe, które wybrane z rozwagą mogą być świetną formą nauki poprzez zabawę. Czerpanie radości z nauki to świetny sposób na łatwiejsze i przyjemniejsze przyswajanie wiedzy. Gry komputerowe dodatkowo pomagać mogą przyswajać materiał z zajęć lekcyjnych poprzez dobór odpowiedniej dziedziny nauki. Z pomocą internetu można szlifować np. język angielski czy znajomość mapy świata. Nauka języków za pomocą darmowych kursów dla dzieci może okazać się bardzo dobrym pomysłem, a dzięki słuchaniu materiałów audio dziecko szybciej przyswoi wymowę.

Ważne jest również dobranie odpowiednich bajek i filmów do wieku dziecka. Wybrać film można wspólnie oraz razem zasiąść wieczorem do seansu, co dodatkowo integruje dziecko z rodziną. Jeśli decydujemy, że nie oglądamy filmu wspólnie z dzieckiem być może warto zapewnić mu inne towarzystwo, np. zaprosić kilku przyjaciół naszego malucha i przygotować kilka przekąsek i dzbanek soku. Wybrać można taki repertuar, który zawiera pewne przesłanie i poza dobrą rozrywką zapewni dzieciom morał wyciągnięty z bajki i powód do przemyśleń. Wiele bajek oferują także kanały telewizji kablowych, które również działają z rozróżnieniem na dany wiek dziecka. Warto zwracać również uwagę na oznaczenia wiekowe, podane zazwyczaj na ekranie telewizora bądź w opisie bajki.